4 rady ako úspešne začať školský rok

školský rok“Uč dieťa, dáš svetu človeka”. Výrok velikána, V. Huga sa hovorí ľahko, no ťažšie sa plní. Chce to veľa trpezlivosti, odvahy, tvorivosti a odhodlania. No výsledok určite stojí za to. Dni letného leňošenia vystriedajú dni pilnej práce. Vieme, že začiatky bývajú po sladkom ničnerobení o niečo náročnejšie. Každý učiteľ sa pýta, ako motivovať deti  už na začiatku školského roka. Preto vám ponúkame rady, ktoré deti motivujú a vám ukážu, ako úspešne začať školský rok.

Moment prekvapenia

Nový školský rok prináša aj nový závan motivácie a radosti. Do školy sa väčšinou deti tešia, či už kvôli kamarátom alebo pani učiteľke. Verte či neverte, mnoho z nich sa teší na nové učivo, či vzrušuje ich pomyslenie, že môžu zdolávať nové ťažšie úlohy. A to je veľmi dôležitý moment pre pedagóga, aby svojim žiakom len málinko poodhalil tajomnosť nového učiva, nepovedal im viac, než je potrebné, a tak udržal ich zvedavosť a radosť z objavovania nepoznaného. Ak túto správnu mieru neodhadnete, dieťa sa začne na vyučovaní nudiť, pretože má pocit, že sa mu nedostávajú informácie, ktoré by nevedel. Na druhej strane, ak vyzradíte mnoho informácii, dieťa sa môže vyplašiť natoľko, že stratí radosť z učenia. Takže všetko s mierou! 

Moment pocitu dospelosti

„Ja som starší ako ty!“ Poznáte to.U deti  je aj pár mesiacov veľmi veľa. Ak je niekto starší, má právo poučovať mladšieho. No aj tento moment pocitu dospelosti sa dá dobre využiť v prospech ich učenia. Možno tu nie je dôležitý ani tak vek, ako pocit, že môže jeden poučiť toho druhého. Nový školský rok prináša aj mnoho zabudnutých vedomostí, ktoré je dobré osviežiť. Preto na začiatok môžete zadať žiakom úlohu, aby  pripravili pre svojich spolužiakov otázky z rôznych vyučovacích hodín. Tak si oni sami spoločne oživia niektoré dôležité celky, na ktoré budete v priebehu roka nadväzovať. Ale pozor, aby sa nikto necítil podceňovaný. Rovnako môžu pripraviť otázky aj tí mladší, aby sa vytvárali zdravé partnerstvá a tímová práca. Ja učím teba, ty učíš mňa. 

Moment hry

Ukážte, ako vyzerá škola hrou. Všetci sa predsa radi hráme. Hra prináša zážitok a učí nás myslieť inak. Je dokázané, že pri hre sa deti učia logicky myslieť, učia sa hľadať rôzne súvislosti a v neposlednom rade hra upevňuje charakter človeka a zmyslel pre fair play. Aj my dospelí máme občas problém prehrávať. Počas hry zapíname všetky procesy a mechanizmy učenia a stúpa tiež adrenalín, ktorý telo ešte viac nabudí. Celé nastavenie organizmu je stopercentne namierené na objekt skúmania, resp. poznávania. Pri tomto procese sú stopy zapamätania oveľa hlbšie. V školách sa často hrávajú jednoduché hry. Otázky nemusíte pripravovať vždy vy. Aj pripravené otázky samotnými žiakmi môžete pokojne využiť, napríklad pri hre typu „Milionár“. Deti sa zabavia, naučia a získajú pocit zodpovednosti.

Moment odmeny

Dieťa nemusíte vždy pri hre odmeňovať. Je ale pravdou, že správne zvolenou odmenou podmienite motiváciu k hre a k zvýšeným výkonom. Pozor na rýchle a ľahké získavanie sladkostí tzv.“bodov“ za správne odpovede či riešenia úloh. Neplytvajte sladkosťami, aj tak nie sú zdravé! Častokrát prospešnejšie než hmatateľná odmena je, ak dieťa pred sebou vidí napríklad bodovaciu tabuľku. Je však na vás, akú odmenu zvolíte. Môžu to byť žetóniky do pokladničky, gorálky či gombíky navliekané na zavesené nite. Môžu to byť aj nálepky, rôzne zberateľské kartičky a pod. Systém udeľovania odmeny je podsystémom hodnotenia žiaka, a preto už na začiatku školského roka je dobré vytvoriť si svoje vlastné hodnotenie, ktoré by ste mali celý školský rok dodržiavať, aby sa vaša snaha neminula účinku.

Prajeme vám ten správny moment pre úspešný vstup do nového školského roka!

4 rady ako úspešne začať školský rok
Značky: